Son zamanlarda çevremden sürekli “düğün albümü nasıl yapılır?”, “düğün albümü nasıl oluyor?”, “albüm tasarımı derken?”, “albüm yapıştırmalı mı?” gibi derken arkası bir türlü gelmez sorularla karşı karşıya kalıyorum.
Yeri gelmişken belirtmeliyim ki bu soruları önce dinliyorum sonra sıkılmadan her bir soruya sıkılmadan cevap veriyorum. Çünkü günü üzde yeni evlenecek çiftler bu konularda meraklı, bilgili ancak neyin nasıl olacağını bilmiyorlar. Eee haliyle böyle olunca düğün fotoğrafçısı olarak bir yazı dizisi yazmak istedim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki yapıştırma toplama düğün albümlerini unutun. Çünkü bu tarz albümler artık kalmadığı gibi ömrü kısa olmaktadır. Sonuçta bir uhu gibi yapıştırma malzemeleriyle el işçiliğiyle yapılıyor. Dolayısıyla çok sağlam olmuyor.

Günümüzde kullandığımız albümler artık matbaa-serigrafi-dijital baskı teknolojileriyle yapılmakta. Ben de bu teknolojiyi albüm baskılarımı yapan dijital baskı ajansımla elde ediyorum. Emin olun bu baskı makineleri o kadarda ucuz değil. Fotoğrafçılar Fuarı’nda 150.000 TL fiyatta baskı makinesi gördüm. Daha niceleri de mutlaka vardır.

Bu baskı teknolojisini kullanıyorsanız hayal gücünüz ne kadar genişse o kadar iyi tasarım yaparsınız. Tasarımınızı yaptıktan sonra ise bu makinelerde baskı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık sektöründe artık tasarımda önemli rol oynamaktadır. Fotoğraflarını çektiğim çiftlerin albüm tasarımını rötuşunu yaparken ciddi bir zaman dilimi harcayarak işlerimin kusursuz olmasını isterim. Baskı teknolojisiyle panoramik albümler yapmak artık çok kolay.

Mesela benim düğün albümüm 60cm genişliğinde, 30cm yüksekliğinde, standart ve ideal olarak 10 yaprak 20 sayfadır. Bir düğün fotoğraf çekimi için oldukça ideal. Çünkü içerisine ortalama 45-50 adet rötuşlanmış fotoğrafın albüm tasarımını kolaylıkla yapabiliyorum.

Siz bu satırları okurken “aaaa çok kolay yaa” dediğinizi duyar gibiyim ancak asıl anahtar kelimeyi şimdi söyleyeceğim. Buraya kadar anlattığım herşey aslında işin %5’i bile değil. Tüm bu işlemleri yapabilmek için iyi bir Adobe Photoshop, Adobe İllustrator ve Adobe Lightroom kullanıcısı olmanız gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız işinde uzman bir Fotoğrafçı’dan bahsettiğim hizmetleri almalısınız.

Yine örnek verecek olursam; çiftimizin fotoğraflarını çektik, tamam! Ofisimize, atölyemize, evimize geldiğimizde çektiğim düğün fotoğraflarını en az 3 ayrı harddisk’e ayrı kopyalama başlatırım. Kimi zaman ben bu işi yolda mobil olarak yapıyorum ki zamandan kazanayım diye. Yedekleme işleminden sonra benim veya gelin ve damat çiftimin seçtiği fotoğrafları birer birer rötuşlamaya başlıyorum. Bu düğün fotoğrafı rötuşlama işlemi başka hiçbir işle uğraşmadan, ilgilenmeden günlük 8 saat mesainin ardından 3 gün sürmektedir. Tabi düğün çifti toplantılar, sözleşmeleri unutmamak gerektiği için bu işlem ortalama 2 haftamı aldıktan sonra aşağıdaki gibi filtrelenmiş bir fotoğraf klasörü oluluyor.

Bu fotoğrafları yatay ve dikey olarak albüme eşit ağırlıkta yerleştirerek albüm tasarımını gerçekleştirmiş oluyorum. Geçen 15 günün ardından gelin ve damatlarımında onayıyla tasarımımı baskıya gönderip 15 gün içerisinde de albümleri dijital-matbaa baskısı kalitesinde elde etmiş bulunuyorum. Bu iş, düğün fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı gerçekten çok hoşuma gidiyor.

Sizde eğer yarım kalmış ve yaptıramadığınız hala bir düğün albümünüz yok ise iletişim sayfamdan bana ulaşarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. 🙂

Düğün albümü fotoğraflarına ulaşmak için burayı, düğün fotoğraflarını çekmiş olduğum gelin-damatları görmek için burayı tıklayın.